تبلیغات
فضا - ارسال اولین تصاویر از مریخ توسط فضاپیمای هندی
هران / واحد مرکزی خبر / علمی 1393/07/03
کاوشگر هندی اولین تصاویری را که از سیاره مریخ گرفته است، به زمین ارسال کرد.
این موفقیت در عرصه فضایی افتخارات هند را به عنوان اولین کشور آسیایی که به مریخ دست یافته است، افزایش می دهد.
تصاویر ارسال شده توسط کاوشگر هندی نشان می دهد که در سطح سیاره سرخ سوراخ ها و دهانه های زیادی وجود دارد. مسئولان آژانس فضایی هند یکی از تصاویر دریافتی از مریخ را که در ارتفاع هفت هزار و سیصد کیلومتری گرفته شده است، روز پنجشنبه در صفحه فیسبوک این مرکز قرار دادند.
یکی از مسئولان آژانس فضایی هند با تاکید بر این که کاوشگر پرتاب شده به مریخ به خوبی به کار خود ادامه می دهد، اعلام کرد تا کنون عکس های متعددی از مریخ دریافت کرده ایم.
روز چهارشنبه فضاپیمای مانگالیان هند پس از سفری ده ماهه سرانجام به سیاره مریخ رسید تا این کشور اولین کشور آسیایی که به سیاره سرخ دست یافته است، لقب گیرد.
آژانس فضایی هند برای این ماموریت هفتاد و چهار میلیون دلار هزینه کرد . این رقم بخش کوچکی از هزینه هایی است که آژانس فضایی آمریکا، ناسا، برای فضاپیمای ماون اختصاص داده است. این فضاپیمای آمریکایی یکشنبه گذشته با موفقیت در مدار مریخ قرار گرفت. ناسا برای این ماموریت حدود ششصد و هفتاد و یک میلیون دلار سرمایه گذاری کرده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از دهلی نو، مریخ پیمای ارزان قیمت هند به دستگاههای گیرنده ای مجهز شده است که با استفاده از آنها می تواند میزان وجود گاز متان را در اتمسفر مریخ اندازه گیری کند. دانشمندان معتقدند وجود متان می تواند فرضیه حیات اولیه را در سیاره سرخ تقویت کند. دانشمندان ناسا ستونهای عظیمی از گاز متان را در جو مریخ یافته اند که به گفته آنها می‌تواند نشانه حیات میکروب‌های فرازمینی در اعماق زیرین سطح این سیاره سرخ رنگ باشد.
موفقیت ماموریت فضاپیمای هندی در مارس برای این کشور در رقابت با چین امتیاز بزرگی محسوب می شود. مقامات آژانس فضایی هند در سال2011 اندکی پس از شکست ماموریت فضایی چین، برنامه خود را برای پرتاب فضاپیما به مریخ اعلام کردند.
رسانه ها و مطبوعات هند از موفقیت کشورشان در این ماموریت فضایی ابراز خرسندی کردند. روزنامه هندوستان تایمز مطلبی را تحت عنوان quotation mark در مسابقه به سمت مریخ برنده شدیم quotation mark منتشر کرد و روزنامه تایمز اف ایندیا نیز نوشت : quotation mark هند به باشگاه فوق انحصاری مریخی ها پیوست quotation mark .
163/173


تاریخ : شنبه 5 مهر 1393 | 05:19 ب.ظ | نویسنده : حدیثه قلی زاده | نظرات

  • صبح
  • بامبی
  • تبلیغات متنی
  • معلم آی تی