تبلیغات
فضا - هوایی که ناجوانمردانه گرم می‌شود
همین مساله ساده زمین را به گلخانه ای بدل می کند که درجه حرارت آن رو به افزایش است. حتی افزایشی ناچیز در حد کمتر از یک درجه سلسیوس هم می تواند اثرات جدی روی شرایط آب و هوایی کل کره زمین داشته باشد. افزایش درجه حرارت در قطب ها، ذوب شدن کوه های یخی، بالا آمدن سطح آب دریاها، تحلیل رفتن زیستگاه بسیاری از موجودات زنده، بروز سیلاب در نقاط مختلف دنیا، توفان های شدید، خشکسالی، نابودی محصولات کشاورزی بویژه غلات، افت سطح آب های زیرزمینی و کم آبی همه از جمله عواقب ناشی از این مساله هستند که دنیای امروز ما را به نوعی دگرگون کرده اند. به گفته دانشمندان یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر گرمایش جهانی وقوع آتش سوزی های گسترده و ناخواسته بخصوص در عرصه های جنگلی و مراتع است. این معضل را در عین حال می توان یکی از مهم ترین دغدغه های زیست محیطی در ایران نیز قلمداد کرد. بارزترین نمونه آن نیز آتش سوزی های پی درپی در جنگل های استان گلستان است که در سال های گذشته به کرات چنین بحرانی را پشت سر گذاشته اند. اثر آتش سوزی هایی از این نوع در افزایش مقدار دی اکسیدکربن جو و بازخورد ناشی از اثر مضاعف آنها بر تشدید پدیده گرمایش جهانی قطعی است.

علت تاثیرگذاری عوامل تسریع کننده

در یکی از تازه ترین تحقیقات انجام شده در این زمینه، دانشمندان ناسا (اداره ملی هوانوردی و فضایی آمریکا) گازهای موثر در تشدید پدیده گرمایش را زیرمیکروسکوپ بررسی کردند تا متوجه شوند چرا این گازها گرما را به دام می اندازند.

این دانشمندان با تمرکز بر ترکیبات شیمیایی که عامل سازنده آنها اتم های فلورین یا کلرین بود، به این نتیجه رسیدند که ساختار مولکولی این ترکیبات شامل اتم هایی است که درست برخلاف سایر مولکول های موجود در جو، توانایی جذب تشعشعات را دارند. در حقیقت طبیعت این ترکیبات شیمیایی به شکلی کارآمد می تواند تشعشعات نور خورشید را جذب کند، در حالی که دیگر ترکیبات شیمیایی موجود در جو چنین ویژگی های متمایزکننده ای ندارند.

چه کاری از ما ساخته است؟

روشن نگه داشتن لامپ های اضافی و پرمصرف یکی از ساده ترین دلایل تسریع گرمایش جهانی است. حتی ما با روشن نگه داشتن دائم رایانه و تلفن همراه خود گام کوچکی در تسریع پدیده گرمایش جهانی و تشدید اثرات مخرب آن بر محیط زیست برمی داریم. بسیاری از ما عادت کرده ایم رایانه ها را حتی در زمانی که نیازی به آنها نداریم روشن نگه داریم یا حتی گاهی تلویزیون را به صورت آماده به کار (Stand by) خاموش می کنیم. این در حالی است که تحقیقات نشان می دهد 75 درصد از کل انرژی برق مصرفی خانه ها در کشورهایی مثل آمریکا مربوط به زمانی است که وسایل برقی در شرایط آماده به کار نگه داشته می شوند. جالب است بدانید یک رایانه بدون نمایشگر روزانه حدود 60 تا 250 وات برق مصرف می کند و این موضوع علاوه بر مصرف برق به معنای تشدید مستقیم گرمایش جهانی نیز هست. تعویض فیلتر هوای دستگاه های تهویه مطبوع، پرهیز از گرم و سرد کردن چند مرتبه ای مواد غذایی، بستن درز و جداره شیشه ها و در منازل برای حفظ دما، مصرف کمتر، استفاده مجدد و بازیافت، پرهیز از هدر دادن آب بویژه هنگام استحمام و شست وشوی خودرو، استفاده از لوازم برقی با علامت «دوستدار محیط زیست»، استفاده کمتر از وسایل نقلیه شخصی و گرایش جمعی به سوی وسایل نقلیه عمومی، پرهیز از گرم کردن اتومبیل بویژه در ماه های سرد سال، خاموش کردن اتومبیل پشت چراغ قرمزهای طولانی، افزایش سطوح سبز، پرهیز از تخریب جنگل ها و مراتع، استفاده از انرژی های پاک و بسیاری موارد دیگر از جمله گام های آسانی هستند که می توانند نقش بسزایی در کاهش پیامدهای گرمایش جهانی داشته باشند.

بحرانی در ابعاد جهانی

مطالعات نشان می دهد که در سال گذشته ما انسان ها قریب به 39.8 میلیارد تن دی اکسیدکربن از طریق سوزاندن ذغال سنگ، نفت و گاز وارد جو زمین کرده ایم که این میزان نسبت به زمان مشابه در سال گذشته 778 میلیون تن، یعنی حدود 2.3 درصد بیشتر شده است. چین، آمریکا و هندوستان به ترتیب در این زمینه گوی سبقت را از دیگران ربوده اند. پژوهشگران باور دارند که ادامه این روند در 30 سال آینده می تواند به افزایش میانگین درجه حرارت زمین به مقدار 1.1 درجه سانتی گراد منجر شود. شاید فکر می کنید یک درجه که چیزی نیست! اما باید بدانیم که بسیاری از فجایع زیست محیطی اخیر از جمله سیلاب ها، توفان ها و آتش سوزی های پراکنده اغلب ریشه در همین افزایش جزئی میانگین دمای زمین دارند. درست است که کشورهایی مثل هند با 5.1 درصد، چین با 4.2 درصد و آمریکا با 2.9 درصد افزایش میزان گازهای گلخانه ای را می توان متهمان درجه اول پرونده گرمایش جهانی معرفی کرد، اما متاسفانه آمارها نشان می دهد که میزان انتشار گازهای گلخانه ای در سطح جهان بسرعت رو به افزایش است. لازم به ذکر است که براساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، جایگاه ایران از نظر میزان انتشار دی اکسیدکربن ناشی از احتراق سوخت، در حال حاضر به رتبه دهم رسیده است.

منابع: epa.gov ، unfccc.int ، CBC News ،NASAتاریخ : جمعه 29 خرداد 1394 | 04:47 ب.ظ | نویسنده : حدیثه قلی زاده | نظرات

  • صبح
  • بامبی
  • تبلیغات متنی
  • معلم آی تی